Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Hafif Yağmurlu

Yoga İle Günük Yaşamın Birleşmesi

22.10.2023
427
A+
A-
Yoga İle Günük Yaşamın Birleşmesi

Yoga İle Günük Yaşamın Birleşmesi

Bugün sizlere blog sayfamda bir çok konusunu işlediğim yoga’nın ayatımızdaki günlük yaşamın birleşmesi ve önemini yazmaya çalışacağım. Yoga bir yaşam biçimidir ve eğer yogayı yavaş yavaş hayatımıza dahil edersek ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline getirirsek günlük yaşamımızda huzurlu olacağımızdan emin olabiirsiniz. Duygularımızın gölgesine düşmeden kararlar alabiliriz. Tam bir dikkat, odaklanma ve farkındalıkla düşünür ve hareket edebiiriz.

‘Stres’ modern dünyanın moda sözcüğüdür. Ve stres günümüzde kabul edilebilir bir yaşam biçimi haline geldi ve bu kesinlikle fiziksel ve zihinsel sağlığımız için hiç de iyi değil. Yoga bu stresi sakinlik ve huzurla değiştirmeye çalışır. Yoganın önemi budur. Yoga zihin, beden, nefes ve duygu düzeyimizdeki tıkanıklıkları açarak bizi çok daha yüksek bir yaşam düzeyine çıkarır. Yoga yaşam tarzı, her durumun stres olarak görülmemesini ve bedenin her zaman kaçma ya da savaşma modunda olmamasını sağlar. Yoga vücudumuzun yenilenmesine, dinlenmesine ve büyümesine yol açar.

Yoga

Yoga

Fiziksel düzeyde, yoga asanaları tıkanıklıkları ve katılıkları ortadan kaldırmayı ve belirli bir süre boyunca güç oluşturmayı amaçlar. Asana, tüm yabancı maddeleri ortadan kaldırarak vücudun potansiyelinin en iyi şekilde çalışmasını sağlayan yeni vücut kalıpları yaratmayı amaçlamaktadır.

Nefes seviyesinde, pranayama nefesimizi uzatmaya çalışır, böylece prana veya yaşam gücü dağılmaz ve bedenimizin içinde yavaşça birleşerek yüksek seviyede pozitif, açık bir zihin durumuna yol açar.

Günlük yaşamımızın temelinde başkalarıyla ve kendi benliğimizle uyum içinde yaşamamızı sağlayan Yama ve Niyama ilkeleri vardır. Şiddetsizlik, doğruluk, çalmama, saflık, açgözlülük, tatmin olma, kişisel çalışma, daha yüksek bir varlığa teslim olma ilkelerinin tümü, etrafımızdaki insanlarla uyumlu ilişkiler kurmamızı sağlar. Bu da huzurlu bir ruh halinin yolunu açıyor.

Bir süre boyunca, daha derin meditasyon uygulaması tam bir netlik ve sakinlik sağlar ve kişinin anlık zevklerden geri adım atmasını ve kalıcı neşe ve mutluluk getirecek daha derin bir gerçeği aramasını sağlar.

Günlük hayatımızdaki yoga, düşüncelerimizde, eylemlerimizde ve eylemlerimizde daha büyük bir uyum sağlar. Yoga tamamen başkalarına ve kendimize karşı nazik olmakla ilgilidir. İnsanları sıklıkla sert veya adaletsiz bir şekilde yargılama eğilimini ortadan kaldırır. İçimizdeki tedirginliği ve huzursuzluğu azaltır ve bizi sakin, anlamlı ve odaklanmış bir yaşam yoluna sokar.

Yoganın Önemi:

 • İnsan fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir varlıktır; Yoga her üçünün de dengeli gelişimini desteklemeye yardımcı olur.
 • Yoga uygulamaları bedeni ve zihni kozmik enerjiyle şarj eder ve şunları kolaylaştırır:
 • Mükemmel denge ve uyumun elde edilmesi
 • Kendi kendini iyileştirmeyi teşvik eder
 • Bu detoks bedeni ve zihni
 • Beden ve zihin gücünü artırır
 • Kişisel farkındalığı artırır
 • Konsantrasyonu artırın
 • Parasempatik sinir sistemini harekete geçirerek fiziksel bedendeki stresi, kaygıyı, depresyonu ve gerginliği azaltın
 • Aday kendini yenilenmiş ve enerjik hissediyor. Böylece yoga her adaya bedeni ve zihni kontrol etme gücü verir.

Yoganın Faydaları:

1. Yoga her yönüyle formda kalmanıza yardımcı olur. Çok belirgin olanlardan bazıları şunlardır.

 • Zihinsel güç verir
 • Fiziksel gücü artırır
 • Yaralanmalardan korur
 • Vücudu detoksifiye eder
 • Sağlığı İyileştirir

 

2. Yoganın kilo vermede faydaları

Suryanamaskar ve kapalbhatti pranayama kilo vermede oldukça faydalıdır. Üstelik düzenli yoga pratiğiyle vücudumuza ve onun ihtiyaçlarına karşı daha duyarlı olma eğilimindeyiz. Bu da besin alımımızı ve vücut ağırlığımızı kontrol etmemize yardımcı olur.

3. Yoga stresi azaltmak için en iyi çözümlerden biridir
Günde birkaç dakika yoga yapmak hem bedenen hem de zihinden stresten kurtulmanın harika bir yolu olabilir. Asana, pranayama ve meditasyon stresi azaltmak için etkili tekniklerdir.

4. Yoga iç huzurun sağlanmasına yardımcı olur
Hepimiz doğal güzellikler açısından zengin, huzurlu, sakin yerleri ziyaret etmeyi severiz. Huzurun içimizde bulunabileceğinin ve günün her saatinde bunu deneyimlemek için küçük bir tatile çıkabileceğimizin pek farkında değiliz. Yoga aynı zamanda rahatsız olan zihni ve bedeni sakinleştirmenin en iyi yollarından biridir.

5. Yoga Bağışıklığı Güçlendirir
Sistemimiz beden, zihin ve ruhun kusursuz bir karışımıdır. Bedendeki bir düzensizlik zihni etkilediği gibi, zihindeki hoşnutsuzluk ya da huzursuzluk da bedende rahatsızlık olarak ortaya çıkabilir. Yoga asanaları organlara masaj yapılmasına yardımcı olur ve kasları güçlendirir, nefes alma teknikleri ve meditasyon ise stresi azaltır ve bağışıklığı geliştirir.

Yoga

Yoga

6. Yoga ilişkileri geliştirir
Yoga, sevdiklerinizle ilişkinizi geliştirmenize bile yardımcı olabilir. Rahat, mutlu ve memnun bir zihin, hassas ilişki meseleleriyle daha iyi başa çıkabilir. Yoga ve meditasyon zihni mutlu ve huzurlu tutmaya yardımcı olur. Yavaş yavaş çevrenizdekilerle ilişkilerinizde de bir iyileşme fark edeceksiniz.

7. Yoga Enerjiyi Artırır
Günün sonunda kendinizi tamamen bitkin mi hissediyorsunuz? Ev işleri arasında gidip gelmek ve sürekli olarak çoklu görev yapmak oldukça yorucu olabilir. Her gün birkaç dakika yoga yapmak enerji seviyemizi yükseltir ve bizi taze tutar.

8. Yoga Size Daha İyi Esneklik ve Duruş Verir
Güçlü ve esnek bir vücuda sahip olmak için yoga günlük rutininizin bir parçası haline gelmelidir. Düzenli yoga uygulaması vücut kaslarını esnetip şekillendirir ve aynı zamanda onları güçlü kılar. Ayrıca ayakta dururken, otururken, uyurken veya yürürken vücut duruşunuzu iyileştirmenize yardımcı olur. Bu da yanlış duruştan kaynaklanan vücut ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Yogayı eğitimli bir Yoga öğretmeninin gözetiminde öğrenmek ve uygulamak önemlidir. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza ya da Yoga eğitmeninize danıştıktan sonra yoga yapın.

Yoga için daha geniş bilgileri grmek için  Devi&Deva Online School Instagram adresine TIKLAYIN 

 

Diğer Yoga Bölümleri İçin TIKLAYINIZ

Arkadaşlarınızla Paylaşın:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.