Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Açık

Pope Francis and his advice (Papa Francis ve tavsiyesi).

02.03.2019
1.441
A+
A-
Pope Francis and his advice (Papa Francis ve tavsiyesi).

Pope Francis and his advice (Papa Francis ve tavsiyesi)
999a08df d4f3 41e5 9df7 1a0f33a83299
Pope Francis

Let’s take a little time every day to examine our conscience, to convert to the Lord. Five minutes at the end of each day will help us think about a change of heart and conversion to the Lord, without procrastination.
Lord, deliver us from the temptation to want to save ourselves, and our reputations; help us to acknowledge our guilt and to seek humble and concrete answers together, and in communion with all the People of God.
I invite you to pray during these days for the Meeting on the Protection of Minors in the Church, an event that I want to be a powerful gesture of pastoral responsibility in the face of an urgent challenge of our time.
Those who love use their imagination to discover solutions where others see only problems. Those who love help others according to their needs and with creativity, not according to preconceived ideas or common conceptions.
A generous attitude towards the sick is salt of the earth and light of the world. May Our Lady of Lourdes help us to practice it, and obtain peace and comfort for all those who suffer.
This Visit to the United Arab Emirates belongs to the “surprises” of God. So let us praise Him and His providence, and pray that the seeds sown may bring forth fruits of peace
Saint Francis reminds us that Christians set out armed only with their humble faith and concrete love. If we live in the world according to the ways of God, we will become channels of His presence.
The Document on Human Fraternity, which I signed today in Abu Dhabi with my brother the Grand Imam of Al-Azhar, invites all persons who have faith in God and faith in human fraternity to unite and work together.
Consecrated life is a living encounter with the Lord in his people. It is a call to the faithful obedience of daily life, and to the unexpected surprises from the Spirit. It is a vision of what we need to embrace in order to experience joy: Jesus.
Don Bosco had the courage to look at reality with human eyes and with the eyes of God. May every priest imitate him by seeing reality with human eyes and with the eyes of God
I thank God for having given us the opportunity to share these days together and to experience once more this World Youth Day. My thanks go to all those who have supported us with their prayers, and who have helped by their efforts and hard work!
Here in Panama, I have thought a lot about the Venezuelan people, to whom I feel particularly united in these days. In the face of the serious ongoing situation, I ask you to pray that a just and peaceful solution may be reached.
Türkçe 
Papa Francis ve tavsiyesi

Vicdanımızı incelemek, Rabbe dönüştürmek için her gün biraz zaman ayıralım. Her günün sonunda beş dakika, erteleme olmadan, bir kalp değişikliği ve Rab’be dönüşüm hakkında düşünmemize yardımcı olacaktır.

Tanrım, kendimizi ve itibarlarımızı korumak isteme cazibemizden bizi kurtarın; Suçluluğumuzu kabul etmemize ve mütevazı ve somut cevaplar arayabilmemiz için ve Tanrı’nın bütün İnsanları ile bir araya gelmemize yardımcı olun.
Bu günlerde kilisede Küçüklerin Korunması Toplantısı için vaktimizde acil bir meydan okuma karşısında güçlü bir pastoral sorumluluk hareketi olmak istediğim bir olay için sizi davet ediyorum.

Sevenler, başkalarının yalnızca sorun gördüğü çözümleri keşfetmek için hayal güçlerini kullanır. Sevenler, önyargıya veya ortak fikirlere göre değil, ihtiyaçlarına ve yaratıcılıklarına göre başkalarına yardım ederler.

Hastalara karşı cömert bir tutum, dünyanın tuzu ve dünyanın ışığıdır. Lourdes’lı Leydi, pratik yapmamıza ve acı çeken herkes için huzur ve rahatlık kazanmamıza yardımcı olsun.
Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapılan bu ziyaret, Tanrı’nın “sürprizlerine” aittir. Öyleyse Kendisini ve O’nun kaynağını övelim ve ekilen tohumların huzur vermesi için dua et.
Aziz Francis bize, Hıristiyanların yalnızca alçak gönüllü inançları ve somut aşkıyla silahlandığını hatırlatıyor. Eğer dünyada Tanrı’nın yollarına göre yaşarsak, O’nun varlığının kanalları haline geleceğiz.

Bugün Abu Dabi’de ağabeyim El Ezher Büyük İmamı ile imzaladığım İnsan Kardeşliği Belgesi, Tanrı’ya inanan ve insan kardeşliğine olan inancını bir araya gelip çalışmaya davet ediyor.

Kutsanmış yaşam, halkında Rab ile yaşayan bir karşılaşmadır. Günlük yaşamın sadık itaatine ve Ruh’un beklenmedik sürprizlerine bir çağrıdır. Sevinci yaşamak için neye sarılmamız gerektiğinin bir vizyonudur: İsa.

Don Bosco, gerçeğe insan gözüyle ve Tanrı gözüyle bakma cesaretine sahipti. Her rahip gerçeği insan gözüyle ve Tanrı’nın gözleriyle görerek taklit etsin.

Bize bu günleri bir arada paylaşma ve bu Dünya Gençlik Gününü bir kez daha deneyimleme fırsatı verdiği için Tanrı’ya teşekkür ediyorum. Teşekkürler, bize duaları ile destek veren, çabaları ve sıkı çalışmalarından yardımcı olan herkese teşekkürler!

Panama’da, özellikle bugünlerde birleştiğimi hissettiğim Venezüella halkı hakkında çok düşündüm. Devam eden ciddi durum karşısında, sizden adil ve barışçıl bir çözüme ulaşılması için dua etmenizi rica ediyorum.
okuokubil.com

Arkadaşlarınızla Paylaşın:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.