Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Polonya Kralı Casimir IV’ün Lanetli Mezarı! Mezarı açanlar neden Öldü ler?

13.10.2019
1.187
A+
A-
Polonya Kralı Casimir IV’ün Lanetli Mezarı! Mezarı açanlar neden Öldü ler?
12222
Polonya Kralı Casimir IV’ün Lanetli Mezarı!
Mezarı açanlar neden Öldü ler?
Howard Carter, Kral Tut’un mezarını açtığında onunla birlikte olan insanlar gizemli bir şekilde hastalanmaya başladı ve birçok kişi, bu olayın firavunların laneti yüzünden olduğunu düşündü. Benzer bir düşünce tarzı 1970’lerin başında Crackow’da (Kraków, Polonya), bir grup araştırmacı Casimir IV Jagiellon olarak da bilinen Kral Kazimierz Jagiellończyk’in mezarını açtığında ortaya çıktı.
1973 yılında, arkeolog grubundaki on iki kişiden dördü kralın mezarı açıldıktan kısa bir süre sonra vefat etti. Medya, hikayeyi Mısır’da 50 yıl önce, genç firavun Tutankhamun’a ait olan KV62 mezarının açılmasının ardından meydana gelen olaylara benzetti. Bunun, tarihsel ve arkeolojik araştırmalarda mikrobiyolojinin çok ileri olmadığı bir dönem olduğu unutulmamalıdır.
Mezarı Açılıyor
1970’lerde, Polonya sosyalist bir ülkeydi ve pek çok araştırmaya izin verilmedi. Birçok tarihi mekanı incelemek için anlaşma yapmak kolay olmadı, bu nedenle, her türlü araştırmaya izin verilen arkeologlar arasındaki heyecan çok büyüktü. Kraków’un başpiskoposu Kardinal Karol Wojtyła, Kral Kazimierz Jagiellończyk’i inceleyen araştırmacıların ana destekçisi oldu. Mezarın açılmasına izin verecek tek ve son yetkiliydi. (Birkaç yıl sonra, bu rahip Papa John Paul II oldu.)
Kralın cenazesinden 500 yıl sonra, insanlar kalıntılarını incelemek ve mezarına götürdüğü sırları keşfetmek üzereydi. Araştırmacılar, cenaze töreninin Polonya’da pek çok diğer kraliyet mezarının başına geldiği gibi II. Dünya Savaşı sırasında Ruslar tarafından yağmalanmadığını umuyordu.
Kral Wawel kalesinin kilisesine gömüldü, bu yüzden eserler Polonya’daki en fazla kraliyet kalıntısı olan kilisede gerçekleşti. O zamanlar, Polonya medyasında bir numaralı konuydu ve birkaç on yıl önce Tutankhamun’da olduğu gibi, insanlar ortaçağ kralına takıntılı hale geldi.
Aynı zamanda, tüm araştırmacılar hayatlarının çoğunu alabilecek bir lanet hakkında şaka yapmaya başladı. Ne yazık ki onlar için komik fıkralar bir kehanet oldu.
Bir Kralın Yaşamı ve Ölümü
Kral Casimir, 30 Kasım 1427’de Kral Władysław II Jagiełło’nun üçüncü ve en küçük oğlu ve dördüncü karısı Halshany Sophia olarak doğdu. 1440’ta Litvanya Büyük Dükü ve 1447’de Polonya Kralı oldu. Ölümüne kadar hüküm sürdü. Kral, tarihte en başarılı ve politik olarak aktif Polonyalı yöneticilerden biri olarak bilinir. Polonya hükümdarlığı sırasında On üç Yıl Savaşı (1454 – 1466) olarak bilinen savaşın ardından Teutonic Order’ı mağlup etti.
Savaştan sonra Kral Casimir, Pomeranya’yı ve Baltık Denizi’nin güney kıyısındaki en önemli şehri olan Gdansk’ı kurtardı. Eylemleri nedeniyle, Jagiellon hanedanı, Avrupa’nın önde gelen kraliyet ailelerinden biri haline geldi. Danışmanlarının bilgeliği Parlamento ve Senato’nun gücünü güçlendirdi ve Casimir’in kendisinin zamanının en büyük krallarından biri olarak kabul edildi.
Dünyanın bu bölgesinde Teutonik Düzen’in son yıkımı, Polonya topraklarına Prusya eklenmesi ve birçok Avrupa kraliyet mahkemesi ile iyi bir ilişki kurması, Casimir zaferini getirdi. Polonya yönetimi altında, Avrupa’da daha fazla statü kazanan zengin bir ülke olarak göründü. Kral, pozisyonuyla, İngiltere’deki en prestijli ve onurluluğu devam eden en yüksek şövalyelik sınıfı olan Garter’ın İngiliz Oder’ini aldı.
Casimir öldüğünde, 65 yaşındaydı. 7 Haziran 1492’de, Columbus Amerika’yı “keşfettiğinde”, kral Şu anda Belarus’un bir parçası olan Grodno kalesinde sıcak bir yaz günü öldü.
Cenaze töreni yalnızca Polonya’nın güneyindeki Wawel kalesinde yapıldı. Hava koşulları nedeniyle bu zor bir işti. Basit bir ahşap tabutun içine gömüldü ve çıplak vücudu çok pahalı tekstillerle kaplandı. Onu başkentteki son yolculuğuna hazırlayan insanlar bedenine ne olduğunu bilmiyorlardı, fakat çürüme süreci onlar için şaşırtıcı bir şekilde hızlıydı, bu yüzden kralın bedenini kireçle örtmeye karar verdiler. Kapalı tabut daha sonra tekstil ve reçine ile kaplandı. Kral 11 Temmuz’da gömüldü. Bundan sonra, tabut biyolojik bir bomba oldu – 500 yıl sonra patladı.
Araştırmacılar 13 Nisan 1973’te mezarı açtığında, kralın kalıntıları ile çürümüş bir tahta tabut gördüler. Muayene sırasında bazı araştırmacılar, bazıları enfeksiyon nedeniyle, bazıları ise inme nedeniyle öldü. Birkaç gün sonra, grubun dördü öldü, fakat önümüzdeki birkaç yıl içinde, diğerleri kanserden ya da diğer hastalıklardan öldü. Toplamda, mezarda veya laboratuarda çalışan 15 kişiden daha azının Kral Casimir IV Jagiellon’un kalıntılarıyla temastan dolayı öldüğü düşünülmektedir.
Yıllarca süren spekülasyonlardan sonra, araştırmacılar nihayet araştırma ile bağlantılı 15’ten fazla kişinin ölümünün gerçek nedenini keşfetti.veriler, Mısır türbesi ile aynıydı – Aspergillus flavus, saprofitik ve patojen bir mantar. Bu mantar, memeliler için toksik olduğu için enfeksiyonlara neden olmuştur. Bazılarında astım ve alerjiye neden olabilir. Bununla birlikte, eğer varlığın bağışıklığı zayıfsa, Aspergillus flavus ölümcül olabilir.
Mantarın ortaçağda kralın mezarı içinde göründüğü ve mezar açıldığında etrafındaki her şeye saldırdığı düşünülmektedir. Günümüzde araştırmacılar, direnci düşük olan kişilerin bu mantarın içinde olabileceği mezarları ziyaret etmemeleri gerektiğinin farkındalar. Antik mezarları keşfeden kampanyalara katılan araştırmacılar, başka bir ‘lanet’ kurbanı olmayacak kadar sağlıklı olmalıdır.
Eski Mısır mezarlarında, yetkililer, yakın zamanda kanser tedavisi görmüş ya da akciğer hastalıkları yaşayan kişilerin bölgeleri, özellikle Aspergillus flavus’un bulunduğu yerleri ziyaret etmekten kaçındığını ileri sürüyorlar. Bu mantarın dışında, Casimir’in türbesinde iki tür daha bulunmuştur: Penicillim rubrum ve Penicillim rugulosum. Bunların hepsi aflatoksinler üretir ve birlikte solunduğunda ölümcül olabilirler.
Kral II. Casimir’in kalıntıları orjinal mezarında yeniden açıldı. Lanetin gizemi çözülmüş gibi görünse de, pek çok tur rehberi hala rahatsız edilmek istemeyen kralın hikayesini tekrarlıyor. Tutankhamun’un hikayesi gibi, bazı insanlar da mantarın araştırmacılar ekibine çok fazla zarar veremeyeceğine inanıyor ve ölüleri rahatsız etmemek için gizli bir gerçek olması gerektiğini iddia ediyorlar.

okuokubil.com

Arkadaşlarınızla Paylaşın:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.