Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Açık

Gênesis 3 ( Yaratılış )

23.02.2019
1.189
A+
A-
Gênesis 3 ( Yaratılış )

Gênesis 3

1-A serpente era o mais astuto de todos os animais dos campos, que Yahweh Deus havia feito. E aconteceu que ela questionou com a mulher: “Então foi isto mesmo que Deus falou: ‘Vós não podeis comer nenhum dos frutos das árvores do jardim?’ 2-Ao que declarou a mulher à serpente: “Nós podemos comer dos frutos das árvores do jardim. 3Mas do fruto da árvore que está no centro do jardim, Deus disse: ‘Dele não comereis, nele não tocareis, para que não morrais!’” 4A serpente então alegou à mulher: “Com toda a certeza não morrereis! 5Ora, Deus sabe que, no dia em que dele comerdes, vossos olhos se abrirão, e vós, como Deus, sereis conhecedores do bem e do mal!” 6Quando a mulher observou que a árvore realmente parecia agradável ao paladar, muito atraente aos olhos e, além de tudo, desejável para dela se obter sagacidade, tomou do seu fruto, comeu-o e o deu a seu marido, que estava em sua companhia, e ele igualmente comeu. 7Então os olhos dos dois se abriram, e perceberam que estavam nus; em seguida entrelaçaram folhas de figueira e fizeram cintas para cobrir-se.
 

Yarat%25C4%25B1l%25C4%25B1%25C5%259F
Yaratılış.

8Naquele dia, quando soprava a brisa vespertina, o homem e sua mulher ouviram o som da movimentação de Yahweh Deus, que estava passeando pelo jardim, e procuraram esconder-se da presença do SENHOR, entre as árvores do jardim. 9Mas o SENHOR Deus convocou o homem, indagando: “Onde é que estás?” 10O homem declarou: “Ouvi o som do teu caminhar no jardim e, vendo que estava nu, tive receio; por essa razão me escondi!” 11Então, Deus o questionou: “E quem te fez saber que estavas nu? Comeste, então, da árvore que te proibi de comer?” 12Replicou o homem: “Foi a mulher que me deste por auxiliadora; ela me deu do fruto da árvore e eu comi.” 13Ao que o SENHOR Deus inquiriu à mulher: “Que é isso que fizeste?” Redarguiu a mulher: “A serpente me enganou e eu comi”.
14Então Yahweh Deus determinou à serpente: “Porque fizeste isso, és maldita entre todos os animais domésticos e o és entre todos os animais selvagens! Rastejarás sobre o teu próprio ventre, e comerás do pó da terra todos os dias da tua vida.
15Estabelecerei inimizade entre ti e a mulher, entre a tua descendência e o descendente dela; porquanto, este te ferirá a cabeça, e tu lhe picarás o calcanhar”.
16Para a mulher sentenciou o SENHOR: “Multiplicarei grandemente o teu sofrimento na gravidez; em meio à agonia darás à luz filhos; seguirás desejando influenciar o teu marido, mas ele te dominará!”
17Então voltou-se para o homem e ordenou: “Porque escutaste a voz de tua mulher e comeste da árvore que Eu te proibira comer, maldita é a terra por tua causa! Com sofrimentos obterás do solo o teu alimento, todos os dias da tua vida.
18A terra produzirá espinhos e ervas daninhas, e tu terás de comer das plantas do campo.
19Com o suor do teu rosto comerás o teu pão, até que voltes ao solo, pois da terra foste formado; porque tu és pó e ao pó da terra retornarás!”
20Assim, Adão deu à sua mulher o nome de Eva, porquanto ela seria mãe de toda a humanidade
21Fez Yahweh Deus túnicas de pele e com elas vestiu Adão e Eva, sua mulher.
22Então declarou Yahweh Deus: “Eis que agora o ser humano tornou-se como um de nós, conhecendo o bem e o mal. Não devemos permitir que ele também estenda a sua mão e tome do fruto da árvore da vida e comendo-o possa viver para sempre!” 23Por isso o SENHOR expulsou o ser humano do jardim do Éden e fez que ele lavrasse a terra da qual havia sido formado. 24Deus baniu Adão e Eva e no lado leste do jardim do Éden estabeleceu seus querubins e uma espada flamejante que se movia em todas as direções, evitando assim que alguém tivesse acesso à árvore da vida.

TÜRKÇE

Yaratılış 3

1 Şimdi yılan alanın herhangi hayvandan daha Daha nazik Yehova Tanrı yapmıştı. Kadını sorguladığını ve “Tanrı’nın dediği gibi,“ Bahçedeki ağaçların meyvelerini yiyemez misiniz? ”Dedi. 2 Kadın yılana şöyle dedi: Bahçedeki ağaçların meyvelerini yiyebiliriz. 3 Ancak bahçenin merkezinde bulunan ağacın meyvesi olarak, “Ondan yemek yemeyeceksin, dokunmayacaksın, ölmene izin vermeyeceksin!” Dedi.” 4 Sonra yılan,“ Kesinlikle ölmeyeceksin! 5 Ve Çünkü Tanrı iyi ve kötüyü bilerek Tanrı gibi, sizi sizin gözleriniz açılacak, daha sonra bunların yemek ve bilir! ” 6Kadın, ağacın damak tadına gerçekten hoş göründüğünü fark ettiğinde, gözlere çok çekici geldi ve hepsinden önemlisi, sarkabilmesi için arzu edildi, meyvesini aldı, onu yedi ve şirketindeki kocasına verdi ve o da yedi. 7 İkisinin gözleri açıldı ve çıplak olduklarını algıladılar; sonra incir yapraklarını iç içe geçirdiler ve kendilerini örtecek bantlar yaptılar. 8 O gün, akşam meltemi estiğinde, adam ve karısı bahçede yürüyen RABbin hareketli bahçesinin sesini duydular ve bahçedeki ağaçlar arasında RAB’bin varlığından kendilerini gizlemeye çalıştılar. 9 Ama RAB Allah “Neredesin”, soran, adamı denilen 10
Adam, “Bahçedeki yürüyüşün sesini duydum ve çıplak olduğumu görünce korktum; bu yüzden kendimi sakladım! ” 11 Sonra Tanrı sordu” Ve sana çıplak olduğunu kim söyledi? Seni yemeyi yasakladığım ağacı yedin mi? ” 12 Adam,“ Bana yardımcı olarak verdiğin kadındı; bana ağacın meyvesini verdi, ben de yemek yedim. ” 13 Sonra RAB Tanrı, kadına“ Bu ne yaptı? ”diye sordu. Kadın,“ Yılan beni aldattı ve yedim ”dedi. 14 Sonra RAB Tanrıları yılana şöyle dedi: “Çünkü bunu yaptın, bütün evcil hayvanlar arasında lanetlisin ve tüm vahşi hayvanlar arasındasın! Kendi karnınız üzerinde sürünecek ve hayatınız boyunca dünyanın tozunu yiyeceksiniz.
15 Siz ve kadın arasında, çocuğunuz ve çocuğunuz arasında bir düşmanlık kuracağım; çünkü kafanı çürütecek ve onun topuğunu deleceksin. ” 16 RAB kadına, “Hamilelikteki acınızı büyük ölçüde çarpacağım; ıstırabın ortasında çocukları ortaya çıkaracaksınız; kocanı etkilemek istemeye devam edeceksin, ama o sana hükmediyor! ” 17 Sonra adama döndü ve” Çünkü karının sesini duyduğun ve seni yemeyi yasakladığım ağaçtan yediğin için senin lanetlendiğin toprak! Üzüntüyle, hayatınızdan bütün günleri, toprağınızdan elde edersiniz. 18 Yeryüzü dikenler ve yabani otları üretecek ve siz de tarla bitkilerini yiyeceksiniz. 19
Yüzünüzün teriyle ekmeğinizi yersiniz, toprağa dönünceye kadar, siz dünyadan oluşmuş; Eğer toz ve için size toz dönecektir! ” 20 diye çünkü Yani Adam Karısının adını Havva verdi tüm insanlığın anası 21 O Yehova Tanrı kürk palto ve Adem ve Havva’nın eşini giydirdi . 22 Sonra dedi RAB Tanrı: “Bakın, şimdi adam iyi ve kötü bilerek bizden biri gibi oldu. Elini uzatmasına ve hayat ağacının meyvesini almasına ve onu sonsuza kadar yaşayabilmesine izin vermemeliyiz! ” 23 Bu nedenle RAB adamı cennetin bahçesinden fırlattı ve topraklarının gelmesine neden oldu. oluşmuştu. 24
Tanrı, Adem ve Havva’yı kovdu ve Cennet bahçesinin doğu tarafında, her yöne hareket eden ve böylece kimsenin hayat ağacına erişmesini engelleyen melek ve kurban kılıcını kurdu.
okuokubil.com

Arkadaşlarınızla Paylaşın:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.