Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33 °C
Hafif Yağmurlu

Genesis 1 Contemporary English Version.

22.02.2019
1.358
A+
A-
Genesis 1 Contemporary English Version.

Genesis 1
Yarat%25C4%25B1l%25C4%25B1%25C5%259F
Yaratılış


Contemporary English Version
The Story of Creation
1In the beginning God
created the heavens
and the earth.+
2The earth was barren,
with no form of life;+
it was under a roaring ocean
covered with darkness.
But the Spirit of God+
was moving over the water.
The First Day
3 God said, “I command light to shine!” And light started shining. 4God looked at the light and saw that it was good. He separated light from darkness 5and named the light “Day” and the darkness “Night.” Evening came, then morning—that was the first day.+
The Second Day
6 God said, “I command a dome to separate the water above it from the water below it.” 7And that’s what happened. God made the dome 8and named it “Sky.” Evening came, then morning—that was the second day.
The Third Day
9God said, “I command the water under the sky to come together in one place, so there will be dry ground.” And that’s what happened. 10God named the dry ground “Land,” and he named the water “Ocean.” God looked at what he had done and saw that it was good.
11God said, “I command the earth to produce all kinds of plants, including fruit trees and grain.” And that’s what happened. 12The earth produced all kinds of vegetation. God looked at what he had done, and it was good. 13Evening came, then morning—that was the third day.
The Fourth Day
14God said, “I command lights to appear in the sky and to separate day from night and to show the time for seasons, special days, and years. 15I command them to shine on the earth.” And that’s what happened. 16God made two powerful lights, the brighter one to rule the day and the other+ to rule the night. He also made the stars. 17Then God put these lights in the sky to shine on the earth, 18to rule day and night, and to separate light from darkness. God looked at what he had done, and it was good. 19Evening came, then morning—that was the fourth day.
The Fifth Day
20God said, “I command the ocean to be full of living creatures, and I command birds to fly above the earth.” 21So God made the giant sea monsters and all the living creatures that swim in the ocean. He also made every kind of bird. God looked at what he had done, and it was good. 22Then he gave the living creatures his blessing—he told the ocean creatures to increase and live everywhere in the ocean and the birds to increase everywhere on earth. 23Evening came, then morning—that was the fifth day.
The Sixth Day
24God said, “I command the earth to give life to all kinds of tame animals, wild animals, and reptiles.” And that’s what happened. 25God made every one of them. Then he looked at what he had done, and it was good.
26 God said, “Now we will make humans, and they will be like us. We will let them rule the fish, the birds, and all other living creatures.”
27 So God created humans to be like himself; he made men and women. 28God gave them his blessing and said:
Have a lot of children! Fill the earth with people and bring it under your control. Rule over the fish in the ocean, the birds in the sky, and every animal on the earth.
29I have provided all kinds of fruit and grain for you to eat. 30And I have given the green plants as food for everything else that breathes, including animals, both wild and tame, and birds. And so it was.
31God looked at what he had done. All of it was very good! Evening came, then morning—that was the sixth day.
Footnotes:
1.1 the heavens and the earth: “The heavens and the earth” stood for the universe.
1.1,2 In … life: Or “When God began to create the heavens and the earth, the earth was barren with no form of life.”
1.2 the Spirit of God: Or “a mighty wind.”
1.5 the first day: A day was measured from evening to evening.
1.16 the brighter … the other: The sun and the moon. But they are not called by their names, because in Old Testament times some people worshiped the sun and the moon as though they were gods.
TÜRKÇE

Yaratılışın Öyküsü

1 Başlangıçta Tanrı

gökleri yarattı

ve dünya.

2 Dünya çoraktı,

hiçbir yaşam biçimi olmadan; +

kükreyen bir okyanusun altındaydı

karanlık ile kaplı.

Ama Tanrı’nın Ruhu +

su üzerinde hareket ediyordu.

İlk gün

3 Tanrı, “Işığı parlatmayı emrediyorum!” Dedi. Işık parlamaya başladı. 4 Tanrı ışığa baktı ve iyi olduğunu gördü. Işığı karanlıktan 5 ayırdı ve ışığı “Gündüz” olarak adlandırdı ve karanlığı “Gece” olarak belirledi. Akşam o sabah sabaha geldi – o ilk gündü.

İkinci gün

6 Tanrı, “Üstündeki suyu altındaki sudan ayırmak için bir kubbeyi emrediyorum” dedi. Tanrı kubbeyi 8 yaptı ve “Gökyüzü” olarak adlandırdı. Akşam geldi, sonra sabah – ikinci gündü.

Üçüncü gün

9God, “Gökyüzünün altındaki suyu bir yerde bir araya getirmesini emrediyorum, bu yüzden kuru zemin olacak” dedi. 10God kuru toprağa “Arazi”, suya “Okyanus” adını verdi. Tanrı yaptığı şeylere baktı ve iyi olduğunu gördü.

11God, “Ben toprağa meyve ağaçları ve tahıl dahil olmak üzere her türlü bitkiyi üretme emri verdim” dedi. 12 Dünya her türlü bitki örtüsünü üretti. Tanrı yaptığı şeye baktı ve iyiydi. 13 Akşam geldi, sonra sabaha – üçüncü gündü.

Dördüncü gün

14God, “Işıkları gökyüzünde görünmeye ve gündüzden geceye ayırmaya, mevsimlere, özel günlere ve yıllara zaman göstermeye emrediyorum. 15 Onları yeryüzünde parlamaları için emrediyorum. ”Ve olan buydu. 16God iki güçlü ışık yaptı; biri gündüze, diğeri + geceye hükmedecek kadar parlaktı. O ayrıca yıldızları yaptı. 17 Sonra Tanrı, bu ışıkları yeryüzünde parlamak, gece ve gündüz 18’i yönetmek ve ışığı karanlıktan ayırmak için gökyüzüne koydu. Tanrı yaptığı şeye baktı ve iyiydi. 19Ayın sabah başladı, o zaman dördüncü gündü.

Beşinci Gün

20God şöyle dedi: “Okyanusa canlı yaratıklarla dolu olmaları ve kuşları yeryüzünün üzerinde uçmaları için talimat verdim” dedi. 21 Tanrı, dev deniz canavarlarını ve okyanusta yüzen tüm canlıları Tanrı yaptı. Ayrıca her çeşit kuşu yaptı. Tanrı yaptığı şeye baktı ve iyiydi. 22 Sonra canlılara kutsamalarını verdi – okyanus yaratıklarına okyanusun her yerinde artış ve yaşamlarını ve kuşların yeryüzündeki her yerde artmalarını söyledi. 23Ama sabah geldi, o zaman beşinci gündü.

Altıncı Gün

24God, “Ben dünyaya her türlü evcil hayvana, vahşi hayvana ve sürüngenlere hayat vermek için talimat veriyorum” dedi. 25God hepsini yaptı. Sonra yaptıklarına baktı ve iyi oldu.

26 Tanrı şöyle dedi: “Şimdi insanlar yapacağız ve onlar da bizim gibi olacaklar. Balıkları, kuşları ve diğer tüm canlıları yönetmelerine izin vereceğiz. ”

27 Böylece Tanrı, kendimiz gibi olacak insanları yarattı; kadın ve erkekleri yarattı. 28 Tanrı onlara kutsamalarını verdi ve şöyle dedi:

Çok çocuğunuz var! Dünyayı insanlarla doldurun ve kontrol altına alın. Okyanustaki balığa, gökyüzündeki kuşlara ve dünyadaki her hayvana hüküm sürün.

29 Yemeniz için her türlü meyveyi ve tahılı sağladım. 30Ve yeşil bitkileri hem yabani hem evcil hem de kuşlar da dahil olmak üzere nefes alan her şey için yiyecek olarak verdim. Ve böylece öyleydi.

31 Tanrı yaptıklarına baktı. Hepsi çok iyiydi! Akşam geldi, sonra sabah – altıncı gündü.

Dipnotlar:

1.1 Gökler ve yeryüzü: “Gökler ve yeryüzü” evren için duruyordu.

1.1,2 İçinde… hayat: Ya da “Tanrı gökleri ve yeri yaratmaya başladığında, dünya hiçbir yaşam biçimi olmadan çoraktı”.

1.2 Tanrı’nın Ruhu: Ya da “güçlü bir rüzgar”.

1.5 ilk gün: Bir akşamdan akşama kadar bir gün ölçüldü.

1.16 parlak… diğeri: Güneş ve ay. Fakat isimleriyle çağrılmazlar, çünkü Eski Ahit zamanlarında bazı insanlar güneşe ve aya tanrılarmış gibi taptılar.
okuokubil.com

Arkadaşlarınızla Paylaşın:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.