Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Açık

Cinler Ve Şeytanlar Arasındaki Fark Nelerdir

16.10.2023
509
A+
A-
Cinler Ve Şeytanlar Arasındaki Fark Nelerdir

Cinler Ve Şeytanlar Arasındaki Fark Nelerdir

Euzubillahimineşşeytanirracim, “Rahman Ve Rahim Olan Allah adıyla” konuya başlamadan önce tedbirimizi almamızda fayda vardır. Cinler de şeytanlar gibi görünmeyen gizli varlıklardır ve bunlar günümüzde çeşitli suretlere ve şekillere girmeye ve insanoğlunun yapamadığı zor işleri başarmaya muktedirlerdir. Yalnız cinler mahiyet bakımından şeytanlardan ayrı yaratılmışlardır. Cinlerin atasını Ebu Cân olarak biliyoruz, şeytanların atası ise İblis’tir. Cinler arasında da insanlar gibi evlenme oluyor.

Hatta cinlerin insanlarla evlendiği çocukları olduğu baya bir aile hayatı yaşandığı da söylenmektedir. Bu konu için çok önemli bilgileri bir dahaki konumda paylaşacağım. İnstagram sayfamdan yayın tarihi ile bilgilerini takip edebilirsiniz.

Cinlerin Ve Şeytanların Farkı

İslam’da cinler Hıristiyanlığın aksine şeytan değildir. Cinler de kötü (kâfir cinler) olabilseler de, şeytanlarla aynı sayılmazlar.

İslam’a göre Cin ve şeytanlar saf ateşten, yani, dumansız ateş alevinden ve havadan yaratılmış ruhani varlıklardır. Fakat şu ayrımı bilmemiz lazım cinde hava, şeytanda ateş fazladır. Cinler de şeytanlar gibi görünmeyen gizli varlıklar olup çeşitli suret ve şekle girmeye ve zor işleri başarırlar, fakat cin ve mahiyet bakımından şeytanlardan ayrı yaratıklardır. Cinlerin atası Ebu Cân’dır, şeytanların atası ise İblis’tir.

Cinler arasında da insanlar gibi evlenmeler vardır. Onlar da Allah’a iman ve ibadetle mükelleftirler. Bazıları isyankar olup kâfir, bazıları da itaatli mümindirler. Ancak şeytanların hepsi isyankar ve kâfirdirler. Sırf şer işleyen, insanları yoldan çıkarmakla meşgul olan varlıklardır.

Şeytanların mü’mini ve itaatlisi yoktur. Cinler, Allah’ın izni ve hükmü olmadan hiç kimseye ne iyilik ne de kötülük yapabilirler. Cinler gaybı bilmez, Allah’ın peygamberlerine bildirdiği İlahi vahye muttali olamazlar.

Cinler, insanın doğrudan beynine, aklına, düşünce sistemine hakim olabilirler, o bölgeleri tesir altına alabilir. Bunların başlıcaları (Korku, endişe, ürperti, hayal kurma) dır.

Şeytanlar ise farklıdır, o yaratılış gereği kalbe ve inanç merkezine nüfuz eder. Kalbin yanında bulunan lümme-i şeytaniye denilen yerde, devamlı surette insana vesvese verir, onu ifsat etmeye çalışır.

Şeytan, en büyük düşman olduğu halde, gerektiğinde cinleri, gerektiğinde habis ruhları, gerektiğinde ise insî şeytanları kullanarak, kötülüklerini bunlar vasıtasıyla sergileyerek varlığını insanlara unutturmaya çalışırlar. Bu gaflet hâlinden kurtulmak için, insanın inancı kuvvetli, düşünce ufku berrak, temiz kalbli, hizmet şuurundaki insanlarla münasebetinin çok olması, hakikat derslerinin yapıldığı sohbetlere sık sık gitmesi ve dünyayı bir misafirhane olarak görmesi gerekir.

 

Cinler Bölümü İçin TIKLAYINIZ

 

Cinler Ve Şeytanlar

Cinler Ve Şeytanlar

Arkadaşlarınızla Paylaşın:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.