Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Ayağında Platin Olanlar Askerlik Yapabilir mi? Mayıs 2019

03.05.2019
353
A+
A-
Ayağında Platin Olanlar Askerlik Yapabilir mi? Mayıs 2019

d15e13da d820 412e a159 360c3c79e149
Ayağında Platin Olanlar Askerlik Yapabilir mi? 
Bir kişinin ayağında platin olması veya ayağında platin takılıp bir dönem kaldıktan sonra sökülmüş olması askerlik yapıp yapmama ile ilgili kriterler arasında yer almamaktadır. Platin olması sağlık alanına girmekte olup bu açıdan değerlendirilmektedir.
Ayağında platin olan kişi askeri hastanelerde veya tam teşekküllü sağlık merkezlerinde muayene olduktan sonra kurula girmektedir. Burada bir kurul kararı ile askerlik yapıp yapmaması adına ilgili başhekim ve diğer branş doktorları tarafından karar verilmektedir.
Ayağında platin olan bireyler için sağlık kurulunun vereceği kararlar;
Sağlık kurulu ayağında platin olan kişinin engelli yüzdesini hesap ederek askerlik eğitimini yapmaya elverişli değildir kararı verebilir. Burada kişinin ayakta kalma süresi, direnci, incelenen kemik yapısı, ağır ve zor eğitimlere olan müsaitlik durumu gibi birçok kriter incelenerek verilecek bir karar, hem kişi açısından hem de askerlik kurumu açısından objektif bir değerlendirme olacaktır.
Sağlık kurulu ayağına platin olan kişinin ilerleyen yıllarda düzelebileceği, hastalığın kalıcı olmadığı ve zamana bağlı olarak iyileşme süreci gözleneceği değerlendirmesine varıp vereceği sağlık raporu ile askerliği 6 ay veya 12 ay erteleme yani tecil edebilir. Bu rapor sonrası tecil bittikten sonra tekrar sağlık kurulu incelemeler yaparak askerlik durumu hakkında değerlendirmesini yapabilir.
Sağlık kurulu hastayı muayene ettikten sonra mevcut platinin kişiye hiçbir zararı olmadığına kanıt getirip bu rahatsızlığın askerlik görevini yapmaya engel olmadığı kanaatine varıp dosyayı bu yönde karara bağlar ise bir sonraki celp dönemine kalmaksızın kişi askere alınır. Sağlık kurulu kararları bağlayıcı olup kişinin bir sonraki celp dönemine kadar başka sağlık kurullarından da askere gitmeye engel durumunu belirten rapor için başvuru yapmasında bir sakınca olmamakla birlikte büyük oranda aynı rapor çıkmaktadır.

okuokubil.com

Arkadaşlarınızla Paylaşın:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.