Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7 °C
Hafif Yağmurlu

Erzurumlular Ermeniler tarafından canlı canlı Kazığa Oturtulmuş

14.12.2019
1.102
A+
A-
Erzurumlular Ermeniler tarafından canlı canlı Kazığa Oturtulmuş

44
Erzurumlular Ermeniler tarafından
 canlı canlı Kazığa Oturtulmuş 
Timsal Karabekir: Asıl katliamı Ermeniler yaptı
Kurtuluş Savaşı’nda doğu cephesinin efsane komutanı Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir, asıl katliamı bölgede Ermenilerin yaptığını söyledi. ABD senatosunun 1915 olaylarını sözde ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanımasına tepki gösteren Karabekir, “Babam, ‘Erzurum’a biraz daha geç kalsam içeride kurtaracak can bulamayacaktım. Allah benim gözümün gördüğünü kimseye göstermesin, dediğinin bir tanesi budur” diye konuştu.
BİZİM YAPMADIKLARIMIZI ONLAR TÜRKLERE YAPTILAR
Timsal Karabekir, “Babam diyor ki; ‘Allah benim gözümün gördüklerini dünya üzerinde hiç kimseye göstermesin.’ neler görmüş o gözler deyince iki konu anlatacağım. Birincisi Erzurum’dan Ruslar ayrılmaya başlamış. Yerlerini ve silahlarını Ermenilere bırakmışlar. Yine aynı Ruslar onlara silah bıraktıklarına çok pişman olmuş, ‘Bizim yıllardır yapmadığımız zalimliği, Ermenliler kardeş bildikleri Türklere yaptı’ diye ızdıraplarını dile getirmişler” dedi. Timsal Karabekir sözlerini şu şekilde sürdürdü:
KURTARACAK KİMSE KALMAYACAKTI
“Babam, ‘Erzurum’a biraz daha geç kalsam içeride kurtaracak can bulamayacaktım. İstanbul kapıdan Erzurum’a girdiğim zaman, insanlar gülerek beni karşılıyor. Dişlerini görecek kadar yakınım. Fakat gittikçe ortada bir gayritabiilik hissediyorum. Çünkü bu insanlar hiç kımıldamıyor. Daha da yaklaştığımda dehşetle gördüm ki, her biri Ermeniler tarafından canlı canlı birer kazığa oturtulmuştu. Izdıraptan kasılmıştı çehreler ve öyle can vermişlerdi.’ Allah benim gözümün gördüğünü kimseye göstermesin dediğinin bir tanesi budur.
SARIKAMIŞIN ÇOCUK KÖYÜ
O kadar çok şehit vermişiz ki binlerce yetim kalmış geride. Babam 4 bin erkek, 2 bin kız evladı himayesine aldı. Bunların arasında Ermeni yetim yok. Hepsi bu toprağın evlatlarıdır. Kazım Karabekir daha yolda giderken yetim kalan evlatları topluyor. Babam, ‘Hayatımda çok başarılarım oldu ama beni en mutlu eden başarım Sarıkamış’ı bir çocuk kasabası haline getirip binlerce yetime bir baba oluşumdur’ dedi. Oradaki çocuklara babalık yaparken evli değil. Sarıkamışta bazı resimler var. Onlardan birisinde, bir göl var çocuklar kayık çekiyor gölün adı ‘bebek’ gölü. Kazım Karabekir yapay bir göl yapıyor iki akarsuyu kapatarak. O dönemde çocukları ve askeri suyu tanısın istiyor. Yüzme, kayık çekmeyi öğretiyor. Hepsiyle tek tek ilgileniyor bunların içerisinde kundak bebekleri bile var.”
“BABAMIN YETİMLERİ PAŞA OLDU”
Babasının sahip çıktığı Ermenilerin katlettiği Türklerin öksüz ve yetim çocuklarının çoğuyla tanıştığını belirten Timsal Karabekir, “Eski Genelkurmay Başkanlarından Cemal Tural paşamız, Zeki İlter ve Sabri Koçak paşalarımız, Mehmet Şairoğlu abim var tanıyacaklarımız. Ben onlara abi, abla derdim. Onların da çocukları şimdi bana hala, teyze diyor. Biz de vakfımızda 130 kadar yetime burs veriyoruz. Benim olmadığım bir gün bir beyefendi bu çocuklar için büyük bir bağış yapıyor. Teşekkür etmek için kendisini aradığımda hemen dedi ki; “Ben de paşanın evlatlarındanım.” Mehmet Şairoğlu abimle o şekilde tanışmıştım. O gün merheme ihtiyacı olan, başkalarına da merhem oluyor. Onun kızı bana hala der. Evlendiğimiz seneydi, Sivas Şimkürek köyüne öğretmen olarak gittik. Yaşımız çok genç bir gün dediler ki tugay komutanı sizi çağırıyor. Çağıran Sabri Koçak paşaydı. O zaman albaydı. Biraz ürktük tabi gittiğimizde elini omzuma koydu, ‘Bak evladım senin baban senden önce benim babamdı. Ben onun yetim evlatlarındanım” demişti” diye konuştu.
KARABEKİR YETİMLERİ
Timsal Karabekir, “Kazım Karabekir’in himayesine aldığı Ermeni çocuklar da vardı. Ama onları Türk yetimlerin arasına katmadı. ‘İki milletin evlatları kin gütmesin, Ermeniyse kendi dilini, dini bilsin’ dedi. O çocukları Trabzon’da ABD’lilerin açtığı Ermeni yetimhanesine gönderdi. Ve o çocuklar babam hayattayken karakalem bir resmini yaptı. Bugün ABD’lilerin aldığı karara tokat gibi cevaptır. Resmin üzerine çocuklar ‘Yetimler babası Kazım Karabekir paşa hazretleri’ yazıyordu. Babam da ‘İnşallah bu çocuklar Türkler’den gördükleri şefkati unutmazlar’ demişti” diye konuştu.
TÜRKLER YOK EDİLMEYE ÇALIŞILDI
55
Kazım Karabekir
Erzurum’da yerinde incelemeler yapan ABD’li General Harbor, “Erzurum’a gittim olayı yerinde inceledim. 24 Nisan ABD senatosuna sunduğum rapordur. Esas yok edilmeye çalışılmış olanlar öz yurtlarında Türklerdi. Türkler Ermenilere kötü davranmamıştır.’ İnsanlar bazı şeyleri görmemeye çalışıyorlar ve bugün Türkleri sözde soykırımla suçlayabiliyorlar. Ama para için herkes her şeyi yapabiliyor. Daha doğrusu parayla satılanlar her şeyi yapabiliyorlar. Ne acıdır ki hepsi için demiyorum Ermenileri öyle bir kandırmışlar ki. Tanıma, tanıtma, tazminat ve toprak diye işliyorlar. 1948 yılında ingilizler soykırım raporu verdikleri zaman Türkiye bunun dışındadır. O tarihte böyle bir karar alınmamıştır. Ve orada noktalanmıştır bu iş” dedi.
Kaynak, Haber7

Arkadaşlarınızla Paylaşın:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.